Home Dijital Gazete Çin: Endekslerde satış çılgınlığı ve finansal riskler

Çin: Endekslerde satış çılgınlığı ve finansal riskler

by indirimbulindirim

Çin’den gelen ekonomik aktivite ve genel ekonomik büyümeye yönelik göstergeler pozitif yönlü sürpriz yapmış olsa da görüntüyü toparlayamamış görünüyor. Bugün itibariyle günlük işlemlerde, Hang Seng %6,08 ve CSI 300 %4,57 aşağıda. Temel etkenler teknoloji üzerinde yoğunlaşmış görünüyor ve bu negatif olgular sadece SEC regülasyon tehdidi civarında yoğunlaşmadı, aynı zamanda Covid ve Rusya kaynaklı sıkıntılar da son gelişmeyle beraber baş gösterdi. Birçok Çinli şirket, Rusya ile ilişkiler nedeniyle yaptırım altında kalmak istemiyor.

 

Çin ve Hong Kong endeksleri, para birimleri genel seyri… Kaynak: Bloomberg

 

Virüs kısıtlamaları, arz kısıtlamaları ve belirlenmesi zor bir destek derecesi sağlayan teşvikler gibi çatışan güçlerin etkisinin değerlendirilmesindeki zorluklar göz önüne alındığında, ekonominin performansına ilişkin belirsizlik yüksektir. Bütün bunlar olup biterken, bugün Mart ayı operasyonunda bir yıllık orta vadeli borç verme faiz oranını %2,85’te değiştirmeyen PBOC’nin 2Ç22 ve 3Ç22’de faiz indirimlerine devam etmesi muhtemeldir. Ekonominin aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya kalması ve merkez bankasının gevşeme döngüsü içinde olacaktır. Bununla birlikte, PBOC’nin kısa bir süre içinde agresif gevşemeden kaçınacağı da düşünülebilir. Ocak ayında rekor kredi genişlemesi de Merkez Bankası’na mola verme anlamında bir hareket alanı sağladı.

 

Petrolde sert satışta öne çıkan olgular arasında geçen haftadan devreden diplomatik çözüm umudunun yanı sıra, Çin’deki Covid kaynaklı bazı kapanmaların talebe zarar vermesi endişesi de var. Ancak petrole ek kaynak yaratma noktasında İran, Suudi Arabistan gibi aktörlerin içeri fazla çekilememesi ve Rusya kaynaklı riskler nedeniyle petrol sevkiyatında aynı zamanda sigortalama sorunun ortaya çıkması işleri karmaşıklaştırıyor. Orada asıl resmi ortaya koyan bir fiyatlama olduğunu düşünmüyorum, sonuçta savaş ve Rus petrolünü izole etme çalışmaları devam ediyor.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

related posts

Leave a Comment