Home Dijital Gazete Getiri eğrisi ve resesyon tahminleri

Getiri eğrisi ve resesyon tahminleri

by indirimbulindirim

Getiri eğrisi… Getiri eğrisi, kredi kalitesi eşit ancak vade tarihleri ​​farklı olan tahvillerin getirilerini (faiz oranlarını) gösteren bir çizgidir. Getiri eğrisinin eğimi, gelecekteki faiz oranı değişiklikleri ve ekonomik faaliyet hakkında bir fikir verir. Getiri eğrisi genellikle resesyonların öncü göstergesi olarak görülüyor. Getiri eğrisinin tahmin gücü tartışmasız olmasa da, ekonomik gerilemeleri tahmin etme yeteneği, spesifikasyonlar ve zaman dilimleri boyunca devam eder.

 

ABD 2-10 yıllık getiri spreadi ile National Bureau of Economic Research (NBER) resesyon indikatörü karşılaştırması… NBER, ABD ekonomisinin belirli bir çeyrekte resesyonda olup olmadığını bir endekstir. NBER tarafından yapılan değerlendirmelere göre, bire eşit bir endeks değeri bir durgunluğu, sıfır değeri ise dörtte birlik genişlemeyi gösterir. 2-10 yıllık (kısa-uzun vade) spreadin daralması getiri eğrisinin yataylaştığına, negatife dönmesi ise ters eğime geçtiğine işaret eder. Kaynak: Bloomberg, NBER

 

Getiri eğrisinin konumu ve resesyon ilişkisi… Yatırımcıların gelecekte kısa vadeli faiz oranlarının düşeceği beklentisi, günümüzde uzun vadeli getirilerde düşüşe ve kısa vadeli getirilerde artışa yol açarak getiri eğrisinin düzleşmesine hatta tersine dönmesine neden olmaktadır. Durgunluk dönemlerinde faiz oranlarının düşmesini beklemek tamamen rasyoneldir. Tarihsel olarak, ters çevrilmiş bir getiri eğrisi, bekleyen bir ekonomik durgunluğun göstergesi olarak görülüyor. Kısa vadeli faiz oranları uzun vadeli oranları aştığında, piyasa hissiyatı, uzun vadeli görünümün zayıf olduğunu ve uzun vadeli sabit getirilerin düşmeye devam edeceğini gösteriyor.

 

Faiz oranları genellikle bir resesyonda erken düşer, daha sonra ekonomi toparlandıkça yükselir. 1970’lerden bu yana her ekonomik durgunluktan önce verim eğrisi eğiminin negatif hale geldiği görülmektedir. Diğer bir deyişle, kısa vadeli faiz oranlarının uzun vadeli faiz oranlarını aştığı verim eğrisinin “ters çevrilmesi”, tipik olarak yakın gelecekte bir durgunluk ile ilişkilendirilir. Geleneksel olarak, düz veya ters çevrilmiş bir getiri eğrisi, gelecekte yaklaşık 12 ila 15 ay arasında bir durgunluk uyarısı verir.

 

Federal Reserve… Fed asla bir resesyon başlatmak istemez, çünkü para politikalarının asli görevi ekonomiyi güçlü tutmaktır. Ancak Fed’in şu anki asıl görevi enflasyonu düşürmektir. Enflasyon yükselirken, Fed’in kısa vadeli faiz oranlarını artırması muhtemeldir. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan belirsizliğe rağmen, FOMC’nin bu haftaki toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımı ile parasal sıkılaştırmaya başlaması beklenmektedir.

 

Sonuç? Getiri eğrisi ‘aşağı’ bir eğime sahip olduğunda, tersine çevrilmiş bir verim eğrisi oluşur. Bu, kısa vadeli tahvillerin getirilerinin, uzun vadeli tahvillerin getirilerini aştığı anlamına gelir. Örneğin, 2 yıllık getiri, ABD Hazine tahvillerindeki 10 yıllık getirinin üzerine çıkarsa, getiri eğrisinin tersine çevrilmiş olur. Dikleşen bir eğri ise tipik olarak daha güçlü ekonomik aktiviteyi ve yükselen enflasyon beklentilerini ve dolayısıyla daha yüksek faiz oranlarını gösterir. Tersine çevrilmiş bir getiri eğrisi veya spread daralması, 1970’den bu yana her ABD durgunluğunun sinyalini verdi. Getiri eğrisi terse çevrilirse ve uzun vadeli getiri daha düşükse, bu ekonomide durgunluğun olabileceğine işaret edebilir.

 

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

related posts

Leave a Comment