Montblanc ‘1858 Split Second Chronograph Limited Edition 18’i satışta

Montblanc ‘1858 Split Second Chronograph Limited Edition 18’i saat severlerin beğenisine sundu.

Montblanc, vintage parçaları seven saat düşkünleri için Lime Gold adlı özel ve inovatif bir ‘18 ayar altın alaşımı’ndan yapılan Montblanc ‘1858 Split Second Chronograph Limited Edition 18’i saat severlerin beğenisine sundu.

Zorlu koşullarda kullanılmak üzere üretilen, efsanevi Minerva profesyonel saatleri, sağlam, okunaklı ve dakik yapıları ile 1920’lerde ve 30’larda askeri amaçlara hizmet ediyorlardı. Montblanc 1858 ürün gamı da tarihi Minerva mirasından ilham alınarak, dağ keşif gezilerinde gerekli olacak bir araç konsepti ile tasarlandı. Doğanın ve açık hava etkinliklerinin tadını çıkarmanın yükselen global trend haline gelmesi, bu tasarımın dayanağı oldu.

1930’lardaki orijinal 19-09CH kalibre ile donatılmış tarihi, 46 mm Minerva askeri kronograf, Montblanc 1858 Split Second Chronograph Limited Edition 18 için yeniden yorumlandı. Kasası Lime Gold’dan tasarlanan Minerva; kontrast yaratan yeşilimsi tonları ile göz alıcı bir güzelliğe sahip. Saatin vintage görünümü bej rengi dikişlere sahip, yeşil, nubuk, timsah derisi kayışla destekleniyor.

Yeni bir altın doğuyor: Lime Gold

Minerva, Montblanc’ın bu tonda bir altın ile piyasaya sürdüğü ilk model. Lime Gold adını yeşile çalan uçuk sarı renginden alıyor. İçeriğindeki 18 K altın, gümüş ve demir elementleri sayesinde özel bir alaşım olan Lime Gold, saate estetik bir vintage havası katıyor. Kayış saate 18 K Lime Gold toka ile bağlanıyor. Koleksiyonda 18 K altın kaplama Maillechort’tan (Alman gümüşü) yapılan plakalar ve köprüler, 18 K Lime Gold kasa ve kadran ile uyum içinde yer alıyor.

Montblanc 1858 Split Second Chronograph Limited Edition 18 yeni 44 mm, 18 K Lime Gold kasası ile uyumlu, gün ışığı dokunuşlarına sahip, altın renkli bir kadran sunuyor. Üstün bir okunabilirlik sağlayan vintage tarzı, monokrom kadran, katedral tarzı, parlak akrep ve yelkovan, kronometre, merkezi split-second kolu, takimetre ve telemetre ölçüleri ve elbette 12 konumundaki tarihi Montblanc logosu gibi yeşil tonlarındaki farklı elementler ile kombine edildi. Arap rakamları, gece gündüz ve üç boyutlu gibi görünebilsinler diye Super-LumiNova®’dan yapıldılar ve ışığı yansıtan malzemeyi sarmalayarak, dış hatları olmayan, ‘monoblok’ bir şekil yaratmayı sağlayan, patentli bir işlemden geçirildiler. Kronografın iki saniye kolunun da kusursuz ölçüm yapabilmesi için kadranın üzerindeki safir kristal cama içeriden bir anti-manyetize işlemi uygulandı.

Estetik vintage havası korundu

Tıpkı orijinal saatte olduğu gibi Montblanc 1858 Split Second Chronograph Limited Edition 18’de de, kadranın etrafını çevreleyen bir telemetre ölçeği bulunuyor. Saate hem fonksiyon hem de vintage bir hava katan telemetre, efsanevi Minerva kronograflarında sıklıkla yer alan bir göstergeydi. Telemetre, şimşek ya da gök gürültüsü gibi görülebilen ve duyulabilen doğa olaylarının mesafesini ölçmeyi mümkün kılar. Saatin ayrıca kadranın merkezindeki colimaçon (salyangoz şekli) içinde yer alan bir takimetresi (baz 1000) de bulunuyor. Bu da kullanıcıya tıpkı geleneksel kronograflarda olduğu gibi zamanı bir yerine üç dakikaya kadar ölçme olanağı sağlıyor. Takimetre, otomobil gibi hareketli bir nesnenin belli bir mesafedeki hızını ölçümlemek için kullanılıyor.

1858’den bu yana üretim yapan İsviçreli saatçi: Montblanc

Montblanc saatçilik, İsviçre’nin Jura Dağları’nda yer alan Le Locle ve Villeret’deki iki imalathanesini bir araya getiren, benzersiz bir yapı üzerine inşa edilmiştir.

Montblanc saat üretiminin hikâyesi, 1858 yılında, Charles-Ivan Robert’in Saint-Imier vadisinde bir saat atölyesi kurması ile başladı. Bu, tarihi Minerva döneminin de başlangıcı oldu. 19. yüzyılın sonlarında cep saatleri, taçlı kurma sistemleri ile dikkat çekmeye başladılar. Minerva Manufacture’ın başarısı, şirketin 20. yüzyılda üstün bir titizlikle en ufak zaman aralığını dahi doğru ölçebilen profesyonel saatlerde (kronometre ve kronograf) lider konumuna gelmesini sağladı.

Bugün Montblanc saatleri 160 yıllık Minerva tarihini dört üst düzey ürün gamı ile devam ettiriyor: Star Legacy, Heritage, TimeWalker ve 1858. Bu ürünler, geçmiş ile geleceği tasarım, stil ve teknik inovasyonlar aracılığıyla birbirlerine bağlıyorlar.

Villeret’deki Montblanc İmalathanesi ise geleneksel el işçiliği ile dekore edilmiş Maillechort (Alman gümüşü) ana gövde ve köprüler dahil tüm temel parçaları içeride imal ederek, bir hareket mekanizmasını A’dan Z’ye üretebilecek know-how’a sahip, çok özel bir yerdir. Saatçilik dünyasında Villeret kapasitesinde çok az yer bulunmaktadır.

Montblanc 1858 Split Second Chronograph Limited Edition 18

Ident. 128085

Hareket Montblanc üretimi MB M16.31 kalibre

Hareket şekli Elle kurmalı, tek tuş kronograf, split second, takimetre & telemetre özellikli

Kronograf İki kolon-çark (biri kronograf, diğeri split second için) ve yatay bağlanma ile tek tuşlu

Ölçüler Çap = 38.40 mm; yükseklik = 8.13 mm

Parça sayısı 287

Yakut sayısı 25

Güç rezervi Yaklaşık 50 saat

Balans Vidalı balans, çap = 14.5 mm; atalet momenti = 59 mgcm²

Frekans 18,000 vph (2.5Hz)

Denge Yayı Phillips son sarmalı ile

Ana gövde 18K altın kaplama Maillechort (Alman gümüşü), her iki tarafta dairesel çizgiler ile

Köprüler 18K altın kaplama Maillechort (Alman gümüşü) “Côtes de Genève” deseni ile

Ana dişli takımı Altın kaplama, fasetli kollar, elmas cilalı yüzeyler

Göstergeler Saat ve dakika merkezden

Küçük saniye göstergesi “saat 9” konumunda

Kronografın geçen saniye ve split second kolları kadranın merkezinde

30 geçen-dakika sayacı “saat 3” konumunda

Takimetre ve telemetre ölçekleri

Giydirme

Kasa 18K Lime Gold parlak ve satine yüzeyler ile

Cam Çizilmeye karşı dayanıklı, antirefle kaplama, bombeli safir kristal

Arka Vidalı 18 K Lime Gold & safir kristal cam

Ölçüler Çap=44 mm; Yükseklik=14.20 mm

Suya Dayanıklılık 3 bar

Taç Yivli, 18 K Lime Gold, kabartmalı Montblanc amblemi ile

Düğmeler Taca entegre tek tuşlu kronograf ve split-second için saat 2 konumunda bir düğme.

Kadran Altın renkli kadran, ışık veren, yeşil renkli, Arap rakamları, ışık veren, yeşil

ve beyaz renkli, katedral tarzı akrep ve yelkovan, altın renkli küçük saniye ve kronograf saniye kolları, yeşil renkli split-second kolu, ucu yeşil oklu, altın renkli kronograf dakika kolu, 12 konumunda tarihi Montblanc logosu, kadranın merkezinde takimetre ölçeği, kadranın dış çerçevesinde telemetre ölçeği

Kol kayışı Yeşil, nubuk, timsah derisi kayış, bej rengi dikişler ve 18 K Lime Gold toka

Sınırlı sayıda üretim 18 adet

Montblanc Laboratuvarı Test 500 tarafından onaylanmıştır

Hibya Haber Ajansı

Okunma