Home Dijital Gazete Rusya – Ukrayna savaşı gündemdeki yerini koruyor

Rusya – Ukrayna savaşı gündemdeki yerini koruyor

by indirimbulindirim

Piyasa Gündemi

Cuma günü Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna görüşmelerinde pozitif gelişmelerin olduğunu ifade etmesi risk iştahında bir miktar toparlanma görülmesine katkı sağladı. Bununla birlikte Rusya – Ukrayna arasında süregelen savaş risk oluşturmaya devam ederken, ABD Rusya ile ticari ilişkilerini askıya aldığı açıkladı. Öte yandan Çin’de salgın sebebiyle yeniden gündeme gelen kapanmalar tedarik zincirindeki sıkıntıların derinleşmesine ve enflasyon baskılarının sürmesine neden olabilir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    Açıklanacak önemli bir ekonomik veri akışı bulunmamaktadır.

BIST-100 Güne Başlangıç

Rusya – Ukrayna arasındaki savaş risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici oluyor. Son haftalarda satıcılı bir seyrin izlendiği küresel hisse piyasalarında cuma günü Putin’in açıklamalarıyla toparlanma görülse de jeopolitik gelişmeler önemini koruyor. BIST-100 Endeksi cuma gününü %0,58 oranında yükselişle 2.053,85 puandan tamamladı. ABD borsaları akşam saatlerindeki satışlarla günü düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 14,72 – 14,74 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 14,80’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Son aylarda ve geçen hafta güçlü bir direnç olarak çalışan 2.067 seviyesinin aşılması ve üzerinde kapanışların yaşanması yükselişlerin devamlılığı açısından kritik önemdedir. Bu seviye üzerinde alımların gücünü koruyabileceği endekste 2.100 – 2.150 aralığı test edilebilir. Ancak teknik indikatörlerde yorulma emarelerinin gözlendiği endekste 2.067 üzerinde bir tutunmanın teyidi alınmadan mevcut seviyelerden alım yapılmasının riskli olduğunu değerlendiriyoruz. Endekste satışların yeniden gündeme gelmesi halinde ise 2.040 – 2.025 aralığı ile devamında 2.010 – 1.985 aralığı destek bölgeleri olarak takip edilecektir. Özellikle 2.000 puan altına sarkılması ve 1.985 seviyesi altında kapanışların gündeme gelmesi halinde satış baskısının artış kaydettiği görülebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

related posts

Leave a Comment